Seminarium metodyczne - podsumowanie
Seminarium „Narzędzia pracy z dzieckiem z doświadczeniem migracyjnym”, które odbyło się 28 listopada w ramach projektu „Grupa wciąż wielokulturowa” realizowanego z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej już za nami, ale my wciąż nie możemy o nim zapomnieć.
To była słoneczna, piękna sobota, która przyniosła nam wiele refleksji i wiedzy na temat pracy z dziećmi z zagranicy w polskiej szkole. Obecna sytuacja i restrykcje związane z pandemią koronawirusa nie przeszkodziły nam w tym aby spotkać się online w ogólnopolskim gronie nauczycielsko - edukatorskim, wymienić refleksjami i usłyszeć wiele mądrych porad na temat nauczania dzieci z doświadczeniem migracyjnym od doświadczonych ekspertów, a później wziąć udział w warsztatach współprowadzonych przez trenerki i ekspertów.
Podczas seminarium uczestnicy pogłębili swoją wiedzę na takie tematy jak:
- nauczanie języka polskiego jako obcego,
- system edukacji w ukraińskich szkołach,
- na czym polega praca asystentki międzykulturowej,
- jakie są sprawdzone narzędzia, które można wykorzystać w procesie integracji.
Owocem pracy prowadzących są materiały, które zawierają wiele cennych informacji na wyżej wymienione tematy. Materiały te zostały dostarczone wszystkim uczestnikom i na pewno będą cennym wsparciem w codziennej pracy z dzieckiem z zagranicy.
Nauczyciele i edukatorzy dowiedzieli się również czym jest Szkolny System Integracji, jak go wykorzystać w swojej pracy i gdzie znaleźć informacje na jego temat.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspólnie spędzony czas, aktywność i zaangażowanie.
Dziękujemy ekspertom: dr Joannie Książek, Oleksandrowi Pustovyi, Rozie Saiibzhanovej i dr Aleksandrze Szwagrzyk- Dalasińskiej za cenne informacje oraz Natalii Konwerskiej i Katarzynie Margalskiej- Sędziak za wsparcie techniczne i współprowadzenie trenerskie części warsztatowej seminarium.
Mamy nadzieję, że zobaczymy się ponownie za rok.