„Mini-rozmówki polsko-czeczeńskie / czeczeńsko-polskie”

15/10/2019

Porozmawiajmy po czeczeńsku

Zapraszamy do poznania historii powstania „Mini-rozmówek polsko-czeczeńskich / czeczeńsko-polskichautorstwa Pameli Bożek.

Dochód ze sprzedaży tej wyjątkowej publikacji przekażemy na działalność statutową Fundacji Emic.

Cena: 50,00 zł + koszty wysyłki zgodnie z taryfą Poczty Polskiej.

Nr konta 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972.

Tytuł wpłaty: Rozmówki polsko-czeczeńskie, imię i nazwisko oraz adres nabywcy.

Zamówienie online: https://tiny.pl/tlqbt.

Regulamin sprzedaży

 

Wywiad z Pamelą Bożek autorką dzieła „Mini-rozmówki polsko-czeczeńskie / czeczeńsko-polskie”

Kilka słów o sobie, swoich zainteresowaniach...

Jestem artystką, a moja praktyka skupia się na działaniach partycypacyjnych czyli opartych o współpracę, współtworzenie i uczestnictwo. Jestem też mamą Ignacego, który towarzyszy mi w realizacji projektów, a nasze wspólne doświadczenia są dla mnie często ważną inspiracją w sztuce i w życiu, przynoszą refleksję nad dostępnością lub jej brakiem. To, co między innymi, interesuje mnie w sztuce to sposoby radzenia sobie z niedostępnością, różnorodne strategie, działania w mikro skali, a także wywieranie wpływu.

Skąd się wziął pomysł na rozmówki? W ramach jakiego projektu były one tworzone?

Projekt mini-rozmówek został wybrany do realizacji w ramach Programu Rezydencji Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy, którego kuratorką była Danka Milewska - miałam przyjemność współpracować z nią podczas mojego miesięcznego pobytu w Bydgoszczy w lipcu 2019.

Pomysł jest wypadkową moich dotychczasowych doświadczeń współpracy z uchodźczyniami oraz faktu, że to Czeczenki i Czeczeni stanowią najliczniejszą grupę spośród osób starających się o przyznanie ochrony międzynarodowej w Polsce, w ramach której możemy wyróżnić status uchodźcy oraz ochronę uzupełniającą. Oczekują wraz z rodzinami w ośrodkach zlokalizowanych z dala od dużych miast, choć przecież to w nich miałyby i mieliby największe szanse na poznanie polskiej kultury, dostęp do działań integracyjnych, pomocy prawnej, pracy i kultury.

Mini-rozmówki inspirowane są kieszonkową serią słowników wydawanych w latach 70. i 80. przez wydawnictwo Wiedza Powszechna. Pośród licznych edycji nie pojawiło się dotychczas wydanie poświęcone językowi czeczeńskiemu.

Prawidłowe odczytanie, wypowiadanie słów i zdań ułatwia korzystającym uproszczona, stworzona na potrzeby projektu, transkrypcja fonetyczna opracowana przeze mnie i tłumaczkę, Czeczenkę, aktywistkę zasiadającą w pierwszej w Polsce Radzie Imigrantek i Imigrantów, prezeskę Fundacji Kobiety Wędrowne - Khedi Alievę.

Kto był uczestnikiem, uczestniczką projektu? Dlaczego taki dobór osób?

„Mini-rozmówki polsko-czeczeńskie / czeczeńsko-polskie” to artystyczny projekt partycypacyjny zrealizowany dzięki ścisłej współpracy z mieszkankami Ośrodka dla Cudzoziemców w Grupie – miejscowości oddalonej o 63 kilometry od Bydgoszczy oraz mieszkankami i mieszkańcami miasta. Treści rozmówek dotykają zarówno spraw lokalnych, jak i doświadczenia uchodźczyń i uchodźców.

Uczestniczki i uczestników projektu tworzące i tworzących polskojęzyczną grupę bydgoską poznałam na samym początku mojej rezydencji. Były to między innymi osoby związane z Domem Dziennego Pobytu Senior w Bydgoszczy, które przyjęły mnie z wielką otwartością, zaangażowaniem i wspaniałą energią. Były to też zaprzyjaźnione z uchodźczyniami mieszkanki Grupy, które wniosły wartości i perspektywę, jakiej nie byłam w stanie wyobrazić sobie przez rozpoczęciem działania. Pełna lista uczestniczek i uczestników znajduje się na pierwszych stronach rozmówek i są to osoby, które wystąpiły również w prezentowanym na wystawie projekcie wideo.

Grupę czeczeńskojęzyczną utworzyły Zulfiia Akhmethanova, Fatimat Musaeva i Madina Balsaeva - mieszkanki ośrodka w Grupie i to ich perspektywa była dla mnie kluczowa w doborze pytań i odpowiedzi. Były naszymi przewodniczkami i narratorkami, wyjaśniały świat. Zebranie tego doświadczenia współpracy, rozmów, opowieści, tłumaczenia jest zadaniem nie tyle karkołomnym, co zupełnie niemożliwym. Każde pytanie mini-rozmówek kryje za sobą długą rozmowę, wielogłos, różne języki, trud zrozumienia. Zaczynamy więc naprawdę od mini-rozmówek - prostych słów i zwrotów, ale naszym celem była płynna rozmowa o tym, co ważne. I to się wydarzyło.

Jaki jest efekt końcowy?

We wstępnie opisałam go tak: „Mini-rozmówki polsko/czeczeńskie / czeczeńsko-polskie” są przeznaczone dla uchodźczyń i uchodźców z krajów czeczeńskojęzycznych oraz dla osób mówiących po polsku/mieszkających w Polsce. Zawierają podstawowy zasób pytań, odpowiedzi, słów i zwrotów umożliwiających porozumiewanie się w elementarnym zakresie w typowych sytuacjach związanych z codziennym użytkowaniem miasta. To forma wzajemnego wsparcia, poznania i co najważniejsze - zrozumienia.”

Powstała książeczka, mam jednak nadzieję, że to nie koniec tego projektu.

Dlaczego zdecydowałaś się na przekazanie darowizny Fundacji Emic?

Przed rozpoczęciem każdego projektu prowadzę dość wnikliwe rozpoznanie dotyczący tematyki, którą zamierzam się zajmować. W przypadku mini-rozmówek na samym początku dowiedziałam się, że organizacją pozarządową, która od dawna pracuje na rzecz ośrodka jest właśnie Emic. Znalazłam wywiad, w którym Przemek Wyciechowski udzielał informacji o sytuacji ośrodka reprezentując Fundację, a później szczęśliwym zbiegiem okoliczności dane mi było spotkać go osobiście podczas Święta Wolności i Solidarności w Strefie Społecznej w Gdańsku. Jego otwartość podczas rozmowy i serdeczne przyjęcie mojej pospiesznej opowieści o planowanym już wówczas projekcie przekonała mnie, że to właśnie Fundację Emic chcę prosić o wsparcie w jego realizacji. Później poznałam Sylwię Antonowicz i dzięki wsparciu, wiedzy i dotychczasowej pracy tych wspaniałych osób powstały „Mini-rozmówki polsko-czeczeńskie / czeczeńsko-polskie”. Ta decyzja była oczywista. Dodatkowo częścią mojej praktyki artystycznej jest redystrybucja dóbr, a ta darowizna to kolejna formuła, którą udaje się zrealizować. Ostatecznie budżet produkcyjny rezydencji państwowej galerii, z którego wyprodukowane zostały rozmówki trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebny – w obszar skrajnie przez to samo państwo niedofinansowany i marginalizowany. Cieszę się, że było to możliwe.

Artykuł o wystawie na Facebooku: https://tiny.pl/tlqz1

Artykuł Galeria Miejska bwa w Bydgoszczy: https://tiny.pl/tlq3g

Przekaż darowiznę

Drodzy Przyjaciele i Przyjaciółki Fundacji Emic,  

naszą misją  jest wspieranie migrantów i migrantek w osiąganiu samodzielności w Polsce. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy konkretnego człowieka i jego potrzeby, zarówno osobę do której kierujemy swoją ofertę, jak i osobę tego wsparcia udzielającą. Możesz przekazać darowiznę klikając w wybraną kwotę poniżej lub robiąc tradycyjny przelew na konto:

Nazwa odbiorcy: FUNDACJA EMIC
N
umer konta: 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Foreign transfers:

DOLAR:  BIC SWIFT BPKOPLPW IBAN PL 86 1020 5011 0000 9302 0384 4362

EURO:  BIC SWIFT BPKOPLPW IBAN PL 81 1020 5011 0000 9502 0384 4354

PL:  BIC SWIFT  BPKOPLPW 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972

Przekaż darowiznę

20 zł

Cegiełka do domu, który zapewni rodzinie z dziećmi bezpieczny start w Polsce

Przekaż darowiznę

50 zł

Godzina korepetycji dla dzieci i młodzieży

Przekaż darowiznę

200 zł

Zakup kompletu naczyń lub pościeli dla rodziny, aby mogła poczuć domową atmosferę

Przekaż darowiznę

Samodzielnie wpisuję kwotę, którą chcę przekazać w ramach polskiej gościnności.