Seminarium online dla nauczycieli i edukatorów.
Narzędzia pracy z dzieckiem z doświadczeniem migracyjnym - seminarium metodyczne dla nauczycieli i edukatorów online.
Data: 28.11.2020 roku (sobota), godz. 11:00- 16:00
Wiele polskich szkół jest środowiskiem wielokulturowym. Coraz więcej nauczycieli i edukatorów pracuje z dziećmi i młodzieżą z doświadczeniem migracyjnym, ale nie każdy z nich wie, w jaki sposób poradzić sobie z wyzwaniami, które spotyka na swojej drodze, takimi jak: bariera językowa, różnice w programie nauczania, różnice kulturowe i tradycje.
Fundacja Emic po raz czwarty zaprasza do wzięcia udziału w seminarium, którego celem jest przekazanie wiedzy na temat integracji dzieci z doświadczeniem migracyjnym w szkolnej społeczności oraz prezentacja dobrych praktyk dotyczących nauczania.
Uczestnicy seminarium dowiedzą się:
- Jakie są sprawdzone narzędzia w pracy z dzieckiem z doświadczeniem migracyjnym;
- Jakie narzędzia stosować w nauczaniu języka polskiego jako obcego (stacjonarnie i online);
- Jak wygląda praca asystenta międzykulturowego w polskiej szkole znajdującej się przy Ośrodku dla Cudzoziemców;
- Jak wygląda system edukacji w ukraińskiej szkole;
- Jakie metody stosować w procesie integracji;
- Jak skutecznie poznawać kulturę migrantów;
- Czym jest Szkolny System Integracji?
Seminarium odbędzie się online w aplikacji Zoom (nie jest wymagane posiadanie konta ani logowanie; link do spotkania roześlemy zarejestrowanym uczestnikom dzień przed spotkaniem). Link do formularza rejestracyjnego: https://bit.ly/3exN54m.
Seminarium będzie składać się z dwóch części: teoretycznej (wystąpień ekspertów), oraz praktycznej (zajęć warsztatowych).
PROGRAM
Część Pierwsza
11.00- 11:15 Przywitanie gości. Prezentacja modelu Szkolonego Systemu Integracji.
11:15- 11:45 Prelekcja: Roza Saiibzhanova, „Praca asystenta międzykulturowego na co dzień.”
11:45- 12:15 Prelekcja: Oleksandr Pustovyi, „System nauczania w szkole ukraińskiej.”
12:15- 12:30 Przerwa
12:30- 13:00 Prelekcja: Joanna Książek, „Strategie obchodzenia się z odmiennością kulturową w kontekście integracji”
13:00- 13:30 Prelekcja: Aleksandra Szwagrzyk- Dalasińska, „Język polski jako obcy. Jak pracować z uczniem cudzoziemskim w polskiej szkole (nie tylko stacjonarnie)?”
13:30- 14:00 Przerwa
Część Druga
Warsztaty cz. I
14:00-15:00
Pokój 1: „Jak uczyć sprawności mówienia, czytania i pisania? Rozwijanie umiejętności uczniów w zakresie języka polskiego jako obcego – na lekcjach stacjonarnych oraz zdalnych.” Prowadząca, Aleksandra Szwagrzyk- Dalasińska
Pokój 2: „Jaki powinien być dobry asystent międzykulturowy?” prowadząca, Roza Saaibzhanova
Warsztaty cz. II
15:00- 16:00
Pokój 1: „Dziecko z Ukrainy w naszej szkole - krok po kroku” prowadzący, Oleksandr Pustovyi
Pokój 2: „Zrozumienie narzędziem skutecznej integracji, czyli co trzeba wiedzieć o różnicach kulturowych?” Prowadząca, Joanna Książek
Każdy uczestnik może wziąć udział w dwóch warsztatach. Wyboru dokonuje w trakcie wypełniania formularza rejestracyjnego.
Zaproszeni przez nas eksperci to osoby związane z edukacją i mające bogate doświadczenie w pracy z dziećmi z doświadczeniem migracyjnym.
Wydarzenie realizowane jest w ramach projektu „Grupa (wciąż) wielokulturowa” finansowanego z dotacji Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Opis ekspertów:
Roza Saiibzhanova:
Pochodzi z Kirgistanu, od 2011 roku jest w Polsce. W 2013 wraz z rodziną otrzymała status uchodźcy. Do tego czasu mieszkała w ośrodku dla cudzoziemców w Grupie. Od 2016 roku pracuje w SP w Grupie na stanowisku asystentki międzykulturowej. Do jej zadań należy wsparcie nauczycieli podczas lekcji, tłumaczenia oraz wsparcie integracji w lokalnej społeczności.
Oleksandr Pustovyi:
Dyrektor Ukraińskiej Szkoły Sobotniej dla Obywateli Ukrainy Fundacji Nasz Wybór, asystent międzykulturowy Fundacji Polskie Forum Migracyjne, nauczyciel historii i kultury Ukrainy Międzyszkolnego Punktu Nauczania Mniejszości Ukraińskiej w Warszawie.
dr Joanna Książek:
Antropolożka kulturowa, pracuje w Katedrze Etnologii i Antropologii Kulturowej UMK w Toruniu. Interesują ją m.in. relacje migrantów ze społeczeństwem przyjmującym, a także kwestie tożsamości kulturowej w kontekście migracji. Prowadzi zajęcia z zakresu mniejszości narodowych i etnicznych w Polsce, a także warsztaty z komunikacji międzykulturowej dla studentów zagranicznych. Jest wolontariuszką Fundacji EMIC.
dr Aleksandra Szwagrzyk- Dalasińska:
Doktor nauk humanistycznych, polonistka, lektorka języka polskiego jako obcego z wieloletnim doświadczeniem (uniwersyteckim, szkolnym, w organizacjach pozarządowych), autorka publikacji z dziedziny glottodydaktyki polonistycznej, egzaminatorka na egzaminach certyfikowanych.
Trenerki współprowadzące seminarium:
-Katarzyna Margalska-Sędziak
-Natalia Konwerska