ROZDZIAŁ I
POSTANOWIENIA OGÓLNE
§ 1.
Fundacja Emic, zwana dalej „Fundacją”, oprócz pełnej nazwy może posługiwać się skrótem Emic oraz logotypem
§ 2.
Terenem działania Fundacji jest terytorium Rzeczpospolitej Polskiej
§ 3.
Dla właściwego realizowania celów statutowych Fundacja może prowadzić działalność poza granicami Rzeczpospolitej Polskiej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa
§ 4.
Fundacja dla celów współpracy z zagranicą może posługiwać się tłumaczeniem nazwy w wybranych językach obcych.
§ 5.
Siedzibą Fundacji jest miasto Toruń
§ 6. Ministrem właściwym, ze względu na cele Fundacji, jest Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
§ 7.
Fundacja może tworzyć inne jednostki organizacyjne oraz przystępować do innych krajowych i międzynarodowych organizacji zrzeszających podmioty o podobnych celach. O przystąpieniu do organizacji, o których mowa w ust. 1, bądź wystąpieniu z nich decyduje Zarząd w formie podjętej uchwały.
§ 8.
Fundacja prowadzi działalność nieodpłatną pożytku publicznego oraz odpłatną działalność pożytku publicznego lub/i działalność gospodarczą, z których przychód w całości przeznaczony jest na działalność statutową.
§ 9.
1. Fundacja może ustanawiać i przyznawać certyfikaty, nagrody, tytuły, medale i inne wyróżnienia honorowe osobom, jednostkom i instytucjom zasłużonym dla celów obranych przez Fundację lub dla niej samej.
2. Fundacja może przekazywać darowizny rzeczowe i pieniężne osobom fizycznym oraz prawnym na cele zbieżne z celami statutowymi Fundacji.
3. Fundacja może udzielać dotacji i wsparcia finansowego na zasadzie regrantingu i stypendiów o ile działania te zbieżną są z celami statutowymi Fundacji.
ROZDZIAŁ II
CELE I ZASADY DZIAŁALNOŚCI STATUTOWEJ
§ 10.
Fundacja jest organizacją pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, która prowadzi działalność społecznie użyteczną w sferze zadań publicznych na rzecz ogółu społeczności.
Celami Fundacji są:
1) Rozwój i promocja nauk antropologicznych i społecznych.
2) Rozwój i wspieranie działalności społecznej i edukacyjnej na rzecz kultury, dialogu międzykulturowego i dziedzictwa kulturowego.
3) Działalność na rzecz integracji cudzoziemców oraz działalność na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych oraz języka regionalnego; w tym: wsparcie adaptacji i integracji dorosłych oraz małoletnich cudzoziemców i cudzoziemek w Polsce, także reemigrantów i inne osoby polskiego pochodzenia, oraz osoby o nieuregulowanym statusie prawnym.
4) Działalność na rzecz rodzin i osób w trudnej sytuacji życiowej oraz zagrożonych wykluczeniem społecznym, w tym cudzoziemców oraz osób niepełnosprawnych obejmująca: udzielanie pomocy społecznej, prawnej, psychologicznej, mieszkaniowej, wspieranie ochrony zdrowia, prowadzenie integracji, reintegracji oraz aktywizacji zawodowej i społecznej, działalność charytatywną i humanitarną oraz wszelkie inne działania służące wyrównywaniu szans tych rodzin i osób oraz zmniejszeniu ich wykluczenia.
5) Działalność w zakresie nauki i edukacji obejmująca działania adresowane do różnych grup wiekowych i społecznych, oraz działalność w zakresie oświaty i wychowania dzieci i młodzieży.
6) Wszechstronna działalność na rzecz dzieci i młodzieży, w tym z doświadczeniem migracji, a także działalność na rzecz rodziny, upowszechniania i ochrony praw dziecka.
7) Działalność w dziedzinie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego, w tym organizacja wydarzeń artystycznych oraz wspieranie działalności artystycznej we wszystkich jej przejawach.
8) Upowszechnianie i ochrona wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich, a także działań wspomagających rozwój demokracji, udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej cudzoziemcom oraz innym osobom i podmiotom, zwiększania świadomości prawnej społeczeństwa, udzielanie nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego i wspomaganie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych.
9) Działania w zakresie promocji i organizacji wolontariatu oraz działalność na rzecz organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, w zakresie określonym w pkt 1–32a.
§ 11.
Fundacja realizuje swoje cele poprzez:
1. Organizowanie i prowadzenie punktów informacyjno – doradczych dla cudzoziemców i cudzoziemek przebywających w Polsce.
2. Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej cudzoziemcom.
3. Udzielanie porad prawnych, zawodowych, psychologicznych, społecznych, obywatelskich oraz organizowanie kursów języka polskiego i języków obcych (w tym korepetycji i zajęć wyrównawczych) dla osób dorosłych i dzieci.
4. Organizowanie wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych, spotkań, szkoleń, konferencji, wystaw, warsztatów i projekcji filmowych zgodnych z celami Fundacji;
5. Prowadzenie działalności badawczej, wydawniczej, informacyjnej i promocyjnej zgodnej z celami Fundacji;
6. Współpracę z instytucjami naukowymi i badawczymi oraz innymi podmiotami zajmującymi się edukacją, kulturą, międzykulturowością, rozwojem lokalnym i regionalnym w Polsce i poza jej granicami;
7. Współpraca z instytucjami publicznymi, samorządami i innymi placówkami prowadzonymi przez organy państwowe i samorządowe w celu poprawy jakości życia grup społecznych, w tym zagwarantowania równych praw.
8. Organizowanie staży, wymian międzynarodowych, wolontariatu;
9. Aktywizację społeczności lokalnych w zakresie rozwoju inicjatyw społecznych, kulturalnych i integracyjnych;
10. Wspieranie działań osób prawnych lub fizycznych, których działalność jest zbieżna z celami Fundacji;
11. Organizacja i prowadzenie biura;
12. Udział w przedsięwzięciach, służących rozwojowi Fundacji;
13. Inne działania służące realizacji celów Fundacji.
ROZDZIAŁ III
ORGANIZACJA FUNDACJI
§ 12.
1. Pracami Fundacji kieruje Zarząd, który składa się z 2 - 8 członków, w tym Prezesa Zarządu
2. Pierwszy skład Zarządu Fundacji powołuje Fundator;
3. Fundator będzie członkiem pierwszego Zarządu;
4. Członkowie Zarządu są powoływani i odwoływani przez członków Zarządu na podstawie uchwał podejmowanych większością głosów w pierwszym głosowaniu, bez względu na ilość w drugim głosowaniu. W przypadku równości głosów decyduje głos Prezesa Zarządu;
5. Członkowie Zarządu mogą być pracownikami Fundacji, zatrudnionymi na podstawie umowy o pracę, umowy zlecenia lub umowy o dzieło;
6. Zarząd może powoływać kolejnych członków Zarządu na wniosek jednego z obecnych członków;
7. Członkowie zarządu nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe.
§ 13.
Do kompetencji Zarządu należy:
1. Kierowanie bieżącą działalnością Fundacji;
2. Realizacja celów statutowych;
3. Sporządzanie planów pracy i budżetu;
4. Zarządzanie majątkiem Fundacji;
5. Reprezentowanie Fundacji na zewnątrz;
6. Zatrudnianie pracowników i ustalanie wysokości ich wynagrodzenia;
7. Decyzja o zmianie statutu;
8. Decyzja o połączeniu z inną fundacją;
9. Decyzja o likwidacji Fundacji;
10. Tworzenie innych organów Fundacji;
§ 14.
1. Posiedzenia Zarządu odbywają się w miarę potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na rok;
2. Posiedzenia Zarządu zwołuje Prezes, przesyłając informację o ich terminie pocztą elektroniczną;
3. O posiedzeniu muszą zostać poinformowani wszyscy członkowie Zarządu;
4. Pracami zarządu kieruje Prezes, a w razie jego nieobecności wskazany przez niego członek Zarządu;
5. Zarząd podejmuje decyzje za pomocą uchwał zwykłą większością głosów. W przypadku równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa Zarządu;
§ 15.
1. Do składania oświadczeń woli wymagany jest podpis Prezesa Zarządu lub jednego członka Zarządu;
2. Członkom Zarządu przysługuje zwrot kosztów podróży służbowych i innych zobowiązań wynikających z wypełniania obowiązków statutowych;
§ 16.
Członkostwo w Zarządzie ustaje na skutek:
1. Dobrowolnego wystąpienia, zgłoszonego pisemnie do Zarządu;
2. Utraty zdolności do sprawowania funkcji;
§ 17.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach odwołanie członka Zarządu może nastąpić w wyniku uchwały podjętej przez pozostałych członków Zarządu Fundacji
§ 17a
1. Fundacja posiada kolegialny organ nadzoru, tj. Radę Fundacji 2. Rada Fundacji składa się z co najmniej dwóch osób 3. Członków pierwszego składu Rady powołuje Fundator uchwałą. Następnych członków Rady na miejsce osób, które przestały pełnić tę funkcję oraz kolejnych członków powołuje uchwałą Rada, zwykłą większością głosów. 4. Członkowie Rady pełnią swoje funkcje bezterminowo, do czasu złożenia przez nich pisemnej rezygnacji lub utraty zdolności do sprawowania funkcji 5. Rada wybiera ze swego grona Przewodniczącego Rady. Przewodniczący Rady kieruje pracami Rady, reprezentuje ją na zewnątrz oraz zwołuje i przewodniczy zebraniom Rady. 6. Członkowie Rady Fundacji: a. nie mogą być członkami Zarządu Fundacji ani pozostawać z członkami Zarządu Fundacji w związku małżeńskim, we wspólnym pożyciu, w stosunku pokrewieństwa, powinowactwa lub podległości służbowej, b. nie mogą być skazani prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub przestępstwo skarbowe, c. mogą otrzymywać z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Fundacji jedynie zwrot uzasadnionych kosztów udziału w posiedzeniach Rady Fundacji. 7. Rada Fundacji zbiera się co najmniej raz w roku. 8. Rada Fundacji podejmuje decyzje w formie uchwał – zwykłą większością głosów. W przypadku równej ilości głosów decydujący jest głos Przewodniczącego Rady. 9. Rada Fundacji sprawując swe funkcje może korzystać z opinii i ocen powoływanych w tym celu specjalistów. 10. Do zadań Rady należy w szczególności: a. Nadzór nad działalnością Fundacji b. Zatwierdzanie programów działania Fundacji
c. Przyjmowanie corocznych sprawozdań finansowych i udzielanie członkom Zarządu absolutorium
ROZDZIAŁ IV
MAJĄTEK FUNDACJI
§ 18.
Majątek Fundacji stanowią:
1. Składniki majątkowe przekazane przez Fundatora w akcie fundacyjnym;
2. Środki pieniężne, rzeczowe i prawne nabyte w toku działalności Fundacji;
§ 19. 1.Środki na realizację celów Fundacji i pokrycie kosztów jej działalności pochodzą z: a) Odpłatnej działalności statutowej pożytku publicznego zgodną z kodami PKD:
Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana
- 94.99.Z
Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna – 93.29
Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych - 90.01.Z
Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych - 90.02.Z
Działalność obiektów kulturalnych - 90.04.Z
Działalność muzeów - 91.02.Z
Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania- 88.99
b) Działalności gospodarczej prowadzonej wyłącznie w rozmiarach służących realizacji celów statutowych, oznaczonej kodami PKD: Działalność związana z organizacją targów, wystaw i kongresów - 82.30.Z Pozaszkolne formy edukacji 85.5 Działalność wspomagająca edukację 85.6 Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych - 72.20.Z Wydawanie książek i periodyków oraz pozostała działalność wydawnicza, z wyłączeniem w zakresie oprogramowania 58.1 Działalność związana z administracyjną obsługą biura, włączając działalność wspomagającą 82.1 Działalność związana z wyszukiwaniem miejsc pracy i pozyskiwaniem pracowników 78.10.Z Działalność agencji pracy tymczasowej 78.20.Z Reklama 73.1 Badanie rynku i opinii publicznej 73.2 c) Dochodów z aktywów, nieruchomości i praw majątkowych Fundacji; d) Darowizn, spadków, zapisów, kwest i zbiórek publicznych; e) Dotacji i subwencji; f) Grantów i funduszy celowych; g) Odsetek bankowych; h) Innych wpływów;
2. Przedmiot działalności nieodpłatnej pożytku publicznego stanowi:
Działalność pozostałych organizacji członkowskich, gdzie indziej niesklasyfikowana
- 94.99.Z
Pozostała działalność rozrywkowa i rekreacyjna – 93.29
Działalność związana z wystawianiem przedstawień artystycznych - 90.01.Z
Działalność wspomagająca wystawianie przedstawień artystycznych - 90.02.Z
Działalność obiektów kulturalnych - 90.04.Z
Działalność muzeów - 91.02.Z
Pozostała pomoc społeczna bez zakwaterowania- 88.99
Pozaszkolne formy edukacji 85.5
Działalność wspomagająca edukację 85.6
Badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie nauk społecznych i humanistycznych - 72.20.Z
ROZDZIAŁ V
POSTANOWIENIA KOŃCOWE
§ 20.
Zabrania się: 1. Udzielania pożyczek lub zabezpieczania zobowiązań majątkiem Fundacji w stosunku do jej członków, członków organów lub pracowników oraz osób, z którymi pracownicy pozostają w związku małżeńskim albo w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa w linii prostej, pokrewieństwa lub powinowactwa w linii bocznej do drugiego stopnia albo są związani z tytułu przysposobienia, opieki lub kurateli, zwanych dalej „osobami bliskimi”; 2. Przekazywania majątku Fundacji na rzecz fundatora, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, w szczególności jeżeli przekazanie to następuje bezpłatnie lub na preferencyjnych warunkach; 3. Wykorzystywania majątku na rzecz członków, członków organów lub pracowników oraz ich osób bliskich na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich, chyba że to wykorzystanie bezpośrednio wynika z celu statutowego, 4. Zakupu towarów lub usług od podmiotów, w których uczestniczą członkowie organizacji, członkowie jej organów lub pracownicy oraz ich osób bliskich, na zasadach innych niż w stosunku do osób trzecich lub po cenach wyższych niż rynkowe.
§ 21.
1. Fundacja zostaje ustanowiona na czas nieokreślony. Uchwałę w przedmiocie likwidacji Fundacji z powodu wyczerpania jej środków finansowych i majątku, podejmuje Zarząd Fundacji;
2. Likwidację prowadzi się pod nazwą Fundacji z dodaniem oznaczenia „w likwidacji”;
3. Likwidatorami są członkowie Zarządu, którzy podejmują uchwały zwykłą większością głosów, chyba że uchwała w przedmiocie likwidacji stanowi inaczej;
4. O likwidacji Fundacji Zarząd zawiadamia właściwego ministra.
Jednocześnie, informujemy, że Państwa zgoda może zostać cofnięta w dowolnym momencie przez wysłanie wiadomości e-mail na adres emic@emic.com.pl.
Informujemy, że nie są Państwo profilowani. Państwa dane nie będą przekazywane do państwa trzeciego lub organizacji międzynarodowej.
Administratorem podanych danych osobowych jest Fundację EMIC, ul. Jagodowa 37, 87-100 Toruń. Kontakt z nami emic@emic.com.pl. Więcej informacji o przetwarzaniu twoich danych osobowych przez nas i twoich uprawnieniach znajdziesz na stronie Polityki prywatności.
Wszystkie pola są obowiązkowe.