Informacja o naborze - Sieć Wsparcia

14/01/2022

Stwórz z nami Sieć Wsparcia i zostań asystentem/asystentką migrantów i migrantek w załatwianiu spraw w urzędach, szkołach, ośrodkach zdrowia i innych instytucjach administracji publicznej.

Czego dotyczy nabór?

Naszym celem jest zebranie 15 dorosłych cudzoziemców i cudzoziemek, mówiących komunikatywnie w języku polskim, którzy będą pomagać innym cudzoziemcom przebywającym w Polsce od niedawna, podczas załatwiania spraw codziennych związanych z pobytem w Polsce. Osoby te stworzą sieć wsparcia i będę współpracowały z wybranymi instytucjami publicznymi zdalnie i stacjonarnie (m.in. urzędami, szkołami, ośrodkami zdrowia), w charakterze asystenta/tłumacza.

Stworzenie sieci w województwie kujawsko - pomorskim jest działaniem nowatorskim które ma pokazać jak może działać sieć samopomocy wśród cudzoziemców, oraz jakie korzyści ze współpracy z migrantami i migrantkami płyną dla instytucji publicznych. Docelowo, chcemy wspólnie z wami wypracować schemat działań, których przyjęcie będzie lobbowane w samorządach. Zostając asystentem lub asystentką weźmiecie udział w tworzeniu nowych rozwiązań usprawniających życie cudzoziemców w woj. kujawsko – pomorskim.

Kto może zostać asystentem lub asystentką?

Jeżeli:

  • znasz język polski w stopniu komunikatywnym
  • znasz inne języki obce w stopniu komunikatywnym (np. angielski, rosyjski, ukraiński, gruziński, arabski, turecki, paszto itd.)
  • ze swojego doświadczenia znasz procedury dotyczące spraw codziennych cudzoziemców i cudzoziemek
  • jesteś w miarę dyspozycyjny – możesz umówić się na konsultację telefoniczną w czasie godzin pracy urzędów, w razie potrzeby pójść z osobą potrzebującą wsparcia do instytucji
  • pomagasz już ludziom, a teraz możesz to robić nadal, zyskując coś dla siebie :)

TO zgłoś się do nas!

Jakie korzyści będą dla asystentki lub asystenta?
  • Osoby, które zostaną wybrane wezmą udział w 20 godzinnych warsztatach (5 bloków po 4h) przygotowujących ich do roli asystenta/asystentki. Cykl warsztatów zakończy się zdobyciem certyfikatu. Tematyka zajęć dotyczyć będzie m.in. kompetencji międzykulturowych, umiejętnych tłumaczeń ustnych, efektywnego niesienia pomocy.
  • Przez pierwsze 6 miesięcy (luty 2022 – sierpień 2022) uczestnictwa w sieci wsparcia, asystenci/asystentki otrzymywać będą bony podarunkowe za przepracowane godziny (50 zł każdy) do wykorzystania w sklepach.
  • Przez kolejne miesiące (wrzesień 2022 – sierpień 2023) uczestnictwa w sieci wsparcia, z asystentami/asystentkami podpisane zostaną umowy zlecenia.
  • We wrześniu/październiku 2022 planujemy ewaluację działań sieci i ulepszenie lub zmianę zasad działania oraz nabór uzupełniający dla asystentów i asystentek i instytucji.
Jak sieć będzie działa w praktyce?

W oddzielnym naborze wybranych zostanie ok. 15 instytucji, które będą mogły skorzystać ze wsparcia asystentów i asystentek. Osobą pośredniczącą w kontaktach będzie pracowniczka Fundacji Emic, odpowiedzialna za wspólny kontakt 3 osób: asystenta/ki, migranta/ki potrzebującego wsparcia, pracownika/czki instytucji publicznej.

Szacunkowy wymiar zaangażowania każdego asystenta/asystentki w trakcie 1 miesiąca wynosić będzie ok. 10 godzin.

Z uwagi na pandemię COVID zakładamy, że większość konsultacji odbywać się będzie telefonicznie lub on-line, co sprawia że asystenci mogą udzielać wsparcia nie wychodząc z domu.

Jak się zgłosić?

Wypełnij formularz zgłoszeniowy dostępny pod linkiem: https://bit.ly/33b2Gpm  do 30 stycznia 2022 roku. W dniu 31 stycznia wyślemy e-maila do osób, które zaprosimy do współpracy. Pierwsze spotkanie wprowadzające dla asystentów i asystentek odbędzie się  3 lutego (czwartek) o godzinie 18:00 i potrwa ok. 2h. Spotkanie będzie w formie on-line na platformie zoom.

Informacje formalne:

Dodatkowych informacji w sprawie naboru i organizacji pracy sieci udziela koordynatorka projektu Sylwia Żulewska (sylwia.zulewska@emic.com.pl, tel: 796 130 965)

Powstanie Sieci wsparcia asystentów i asystentek, możliwe jest dzięki realizacji projektu „Organizowanie społeczności migrantów i migrantek w woj. kujawsko-pomorskim.”, finansowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

 

Active citizens fund4x v3

Przekaż darowiznę

Drodzy Przyjaciele i Przyjaciółki Fundacji Emic,  

naszą misją  jest wspieranie migrantów i migrantek w osiąganiu samodzielności w Polsce. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy konkretnego człowieka i jego potrzeby, zarówno osobę do której kierujemy swoją ofertę, jak i osobę tego wsparcia udzielającą. Możesz przekazać darowiznę klikając w wybraną kwotę poniżej lub robiąc tradycyjny przelew na konto:

Nazwa odbiorcy: FUNDACJA EMIC
N
umer konta: 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Foreign transfers:

DOLAR:  BIC SWIFT BPKOPLPW IBAN PL 86 1020 5011 0000 9302 0384 4362

EURO:  BIC SWIFT BPKOPLPW IBAN PL 81 1020 5011 0000 9502 0384 4354

PL:  BIC SWIFT  BPKOPLPW 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972

Przekaż darowiznę

20 zł

Cegiełka do domu, który zapewni rodzinie z dziećmi bezpieczny start w Polsce

Przekaż darowiznę

50 zł

Godzina korepetycji dla dzieci i młodzieży

Przekaż darowiznę

200 zł

Zakup kompletu naczyń lub pościeli dla rodziny, aby mogła poczuć domową atmosferę

Przekaż darowiznę

Samodzielnie wpisuję kwotę, którą chcę przekazać w ramach polskiej gościnności.