Tworzymy Regionalny Zespół Migrantów i Migrantek - czekamy na Twoje zgłoszenie.

06/12/2021

Jeżeli jesteś cudzoziemcem lub cudzoziemką mieszkającą w województwie kujawsko – pomorskim i masz pomysł jak zmieniać lokalne działania instytucji publicznych i komercyjnych - urzędów, szkół, miejsc kultury, agencji pracy, tak aby migrantom i migrantkom w naszym regionie żyło się lepiej – zgłoś się do Regionalnego Zespołu Migrantów i Migrantek.

 Główne założenia

Naszym celem jest zawiązanie 8 – 12 osobowej grupy, która przy wsparciu Fundacji Emic będzie reprezentowała interesy migrantów i migrantek w naszym regionie. Główne obszary działalności zespołu to:

 • polityka społeczna (np. prawa migrantów z korzystania pomocy społecznej),
 • edukacja (np. dzieci i młodzież z doświadczeniem migracyjnym na każdym poziomie edukacji oraz uniwersytety)
 • kultura (np. korzystanie z oferty kulturalnej osób nie polskojęzycznych)
 • bezpieczeństwo (np. kwestie związane z legalizacją pobytu)
 • rynek pracy (np. działalność agencji zatrudnienia czy nostryfikacja dyplomów)

Co to oznacza w praktyce?

 • konsultowanie strategii integracji migrantów przygotowywanej przez Międzysektorowy Wojewódzki Zespół ds. Zarządzania Migracjami i Polityki Migracyjnej w Województwie Kuj-Pom.
 • przygotowywanie pism rzeczniczych do administracji publicznej adresujących sprawy migrantów i migrantek. Pisma przygotowywane będą wspólnie z zespołem Fundacji Emic.
 • reprezentowanie interesów migrantek i migrantów w przestrzeni publicznej – uczestniczenie w debatach, wydarzeniach publicznych, spotkaniach formalnych (w przypadku gdy fundacja będzie zapraszana na takie spotkania lub będzie je organizować)
Harmonogram:

W ramach prowadzonego naboru zebrana grupa pracować będzie do końca sierpnia 2022 roku. Od września 2022 możliwe będzie kontynuowanie współpracy przez kolejny rok. We wrześniu 2022 planowany jest nabór uzupełniający. Jak będzie wyglądała współpraca?

 • pierwsze spotkanie stacjonarne zawiązujące grupę planowane jest w drugiej połowie grudnia 2021.
 • następnie spotkania grupy omawiające zakres i harmonogram działań raz w miesiącu w Toruniu lub Bydgoszczy
 • udział w szkoleniach i spotkaniach z gośćmi i gościniami których celem będzie rozwój grupy. Przykładowe tematy: wystąpienia publiczne, przywództwo w grupie, nawiązywanie współpracy. Szkolenia organizowane będą z częstotliwością raz na 3 miesiące w wymiarze 4h zegarowych w Toruniu lub Bydgoszczy w godzinach dostosowanych do członków i członkiń grupy. Łącznie przeprowadzimy 32 godziny warsztatów i spotkań.
Kogo szukamy:

Jeżeli interesujesz się sprawami społecznymi i lokalnymi, czujesz że perspektywa migrantów jest pomijana w Twoim mieście, masz pomysły jak wprowadzić ułatwienia, jak integrować cudzoziemców i społeczność lokalną lub chcesz po prostu porozmawiać i zainspirować inne osoby do działania? Zgłoś się do nas!

Szukamy osób mieszkających w różnych miastach w województwie – kujawsko pomorskim (część spotkań organizowana będzie on-line, za podróż na spotkania stacjonarne zwracamy koszty podróży).

Z uwagi na fakt, że praca grupy dotyczyć będzie spraw publicznych, w których dokumenty i komunikacja  przebiega w języku polskim, wymagana jest komunikatywna znajomość języka polskiego w mowie i w piśmie.

Szukamy osób różnych narodowości i obywatelstwa, różnej płci i w różnym wieku. 

Korzyści z bycia członkiem lub członkinią Regionalnego Zespołu Migrantów i Migrantek:

Osoby uczestniczące w zespole będą pełniły funkcje doradcze i reprezentatywne. Udział w zespole to włączenie w procesy decyzyjne i rzecznicze prowadzone przez instytucje publiczne oraz Fundacje Emic. W ramach cyklu szkoleń osoby członkowskie rozwiną kompetencje miękkie potrzebne w organizowaniu swoich społeczności (wystąpienia publiczne, przywództwo w grupie, nawiązywanie współpracy, zakładanie fundacji i stowarzyszeń itd.). Tematyka szkoleń ustalana będzie na bieżąco z członkami i członkiniami. Z osobami w zespole podpisana zostanie umowa wolontariacka.

Nabór

Nabór prowadzony jest do 26 grudnia 2021 i obejmuje:

 • wysłanie zgłoszenia przez formularz do 26 grudnia do północy: https://bit.ly/3lvFbx6
 • rozmowę z przedstawicielką Fundacji Emic dotyczącą oczekiwań funkcjonowania grupy. Po wysłaniu zgłoszenia, skontaktujemy się z Tobą w celu umówienia daty i godziny spotkania. Rozmowy będą odbywać się w trybie on-line.

Informacje formalne:

Dodatkowych informacji w sprawie naboru i procesu pracy grupy udziela koordynatorka projektu Sylwia Żulewska (sylwia.zulewska@emic.com.pl, tel: 796 130 965)

Powstanie Regionalnego Zespołu Migrantów i Migrantek możliwe jest dzięki realizacji projektu „Organizowanie społeczności migrantów i migrantek w woj. kujawsko-pomorskim.”, finansowanego z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG.

Active citizens fund4x

Przekaż darowiznę

Drodzy Przyjaciele i Przyjaciółki Fundacji Emic,  

naszą misją  jest wspieranie migrantów i migrantek w osiąganiu samodzielności w Polsce. Na pierwszym miejscu zawsze stawiamy konkretnego człowieka i jego potrzeby, zarówno osobę do której kierujemy swoją ofertę, jak i osobę tego wsparcia udzielającą. Możesz przekazać darowiznę klikając w wybraną kwotę poniżej lub robiąc tradycyjny przelew na konto:

Nazwa odbiorcy: FUNDACJA EMIC
N
umer konta: 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Foreign transfers:

DOLAR:  BIC SWIFT BPKOPLPW IBAN PL 86 1020 5011 0000 9302 0384 4362

EURO:  BIC SWIFT BPKOPLPW IBAN PL 81 1020 5011 0000 9502 0384 4354

PL:  BIC SWIFT  BPKOPLPW 91 1020 5011 0000 9502 0292 5972

Przekaż darowiznę

20 zł

Cegiełka do domu, który zapewni rodzinie z dziećmi bezpieczny start w Polsce

Przekaż darowiznę

50 zł

Godzina korepetycji dla dzieci i młodzieży

Przekaż darowiznę

200 zł

Zakup kompletu naczyń lub pościeli dla rodziny, aby mogła poczuć domową atmosferę

Przekaż darowiznę

Samodzielnie wpisuję kwotę, którą chcę przekazać w ramach polskiej gościnności.